Psychosomatyka -terapia bólu bez urazu-

psychosomatyka terapia bólu przy braku urazu uwalnianie emocji z ciała uwolnienie lęku bezsenność stres ból stawów problemy trawienne

Psychosomatyka terapia bólu powstałego bez fizycznej przyczyny

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami, które nie są wynikiem jakiegoś urazu lub przebytej choroby, a ponadto byłaś już u kilku specjalistów. fizjo, lekarzy itp., a dolegliwości wciąż powracają to terapia psychosomatyczna jest dla Ciebie.

Przykładowe dolegliwości:
* bóle stawów niebędące wynikiem urazów,
* bóle mięśniowe  nie będące wynikiem przeciążenia
* bóle głowy
* zaburzenia snu
* rozdrażnienie
* przemęczenie
* przewlekły stres
* problemy trzewne

Czym jest terapia psychosomatyczna?

Określenie psychosomatyka pochodzi od dwóch słow z języka greckiego psyche (dusza) i soma (ciało).

Jak powszechnie wiadomo nasze zdrowie uwarunkowane jest zdrowym ciałem fizycznym jak i zdrowiem psychicznym.
Na nasze zdrowie psychiczne mają wpływ nasze emocje, a dokładniej to w jaki sposób się z nimi obchodzimy.

Układ nerwowy jako zarządca „całych nas” w celu zasugerowania, że przekraczamy jakąś granice wytrzymałości sygnalizuje nam poprzez ból fizyczny lub dolegliwości trzewne, że system zostaje przeciążony.

Tym sposobem pewnego dnia budzimy się z tak zwanym „naciągniętym karkiem” , po „złym” spaniu, czy też z bolącym kolanem, chociaż nie doznaliśmy żadnego urazu poprzez upadek, stłuczenie itp.
Przyczyn może być sporo, od przewlekłego stresu w którym się znajdujemy, poprzez przeżyte traumy, a nawet przez powielanie pewnych schematów zachowań.

Ponieważ często z poziomu świadomości nie jesteśmy w stanie dojść do istoty naszych problemów, to nasz duet podświadomości i ciała ma zapisane wszystko w pamięci i jesteśmy w stanie przez odpowiedzi wychodzące z ciała namierzyć problem.

Często samo zdiagnozowanie przyczyny, zwykle wybrzmienie w czym tkwi problem już przynosi poprawę, a zadana praca domowa utrzymuje dobrostan.

Jak wygląda terapia?

1. Wywiad i ustalenie priorytetu do działania.

2. Sprawdzenie w jakim stanie jest twój układ autonomiczny.

Sprawdzam w jaki sposób Twoje ciało reaguje na różnego rodzaju bodźce tj.:
* wielozadaniowość – czy dane struktury mięśniowe są wydolne w pojedynkę oraz grupowo
* reakcja na światło
* reakcja na kompresję i trakcję stawów
i inne.
To daje odpowiedź na pytanie czy nie występuje przebodźcowanie.
Przeciążenie układu sprawia, że nasza regeneracja jest słabsza, a co za tym idzie czujemy się przemęczeni, a nasz stan fizyczny i psychiczny systematycznie podupada.

3. Kolejnym etapem jest sprawdzenie nadnerczy, które między innymi odpowiadają za produkcję kortyzolu, którego poziom zależny jest od naszego stresu.

4. Etap czwarty to zdiagnozowanie emocji, które obciążają Twoje ciało.
Tutaj następuje uwolnienie, „odcięcie” emocji od ciała, by można było je odczuwać ( bo każda emocja jest ważna) w taki sposób by nie doprowadzała do spustoszenia w naszym organizmie.

5. Ustalenie zadania domowego w celu utrzymania dobrostanu.

Psychosomatyka a terapia psychologiczna.

Bardzo często terapia psychosomatyczna może być taką wisienka na torcie terapii psychologicznych. Podczas spotkań z psychologiem następuje otwarcie wielu drzwi, pacjent ma już pewną świadomość tego, jakie procesy w nim zachodzą i wystarczy jedna wizyta psychosomatyczna, by wszystko domknąć i odciąć negatywny wpływ na ciało.

Zdarza się również w drugą stronę, że pacjent psychosomatyczny po pierwszej wizycie uświadomi sobie, że jednak ma coś do przepracowania w gabinecie psychologa.

Tym sposobem obie terapie mogą iść w parze ze sobą jako wzajemne uzupełnianie, jak również można wybrać tylko jedną z dróg.

Masz pytania zadzwoń, napisz chętnie odpowiem.

 

obserwuj nas

umów się

Gabinet Masaż na Zdrowie w Chorzowie
ul. Stalowa 25
Invest Park Hajduki

gabinet@masazNAzdrowie.pl
tel.: 729 112 799